Batumi (Polski)

Gruzińska i Adżarska kuchnia

more than a year ago

Gruzini są dumni ze swojej kuchni narodowej, i słusznie.. Istnieje wiele dań pochodzących z różnych regionów. Mięsa, ciasta, pierogi, gulasze i potrawy wegetariańskie są szeroko rozpowszechnione, ryby są rzadko spotykane, z wyjątkiem wybżerza. Gruzińskie jedzenie nie jest ostre, ale na pewno jest smaczne i pełne aromatu. Orzechy włoskie, granaty i czosnek, ser, fasola, bakłażany, szpinak i śliwki, są używane w dużych ilościach, czasem może nadmiernie. W lecie, świeża kolendra jest szeroko stosowana, więc jesli jej nie lubisz, przy zamawianu powiedz: kinza ara.
Gleby Gruzji są bogate i dostarczają świeżych owoców i warzyw. Zatop zęby w brzoskwini lub śliwce i doznaj eksplozji smaku, aha, jeszcze winogrona i arbuzy, a przede wszystkim przepyszne pomidory... Jednym z głównych powodów, dla których tutejsze jedzenie jest tak dobre, jest fakt, iż wiekszośc składników jest produkowane przez drobnych rolników i są sprzedawane bezpośrednio na lokalnym rynku. Wspaniałym, prostym posiłekiem może okazać się lokalny chleb (puri) z masłem i świeżymi pomidorami. Smacznego!

Zupy i mięsa

Abhazura Danie pochodzące z Abchazji. Ostre pulpety z mielonego mięsa wieprzowego i wołowiny zmieszane z kawałkami granatu. Smażone w głębokim tłuszczu, często podawane na frytkach.
Chkmeruli (lub tsitsila chkmerulad) Smażony kurczak w mocnym sosie czosnkowym, podawany na glinianym talerzu.
Chikhirtma Rosół zagęszczony jajkiem, podawany z kawałkiem kurczaka, zazwyczaj piersi.
Kharcho Zupa mięsna z ziołami i ryżem.
Kubdari Placek mięsny z regionu Swenetia. Spróbuj go z odrobiną satsabeli, sosuzrobinego z pomidorów i papryki.
Meat khinkali Pierogi z mięsem (najbardziej popularne). Istnieje specjalny sposób spożywania Khinkali. Pieróg jest wypełniony bulionem, więc należy chwycić go za „ogonek” urgyźć mały otwór w podstawie, wyssać pyszny sok, a następnie zjeść resztę. Każdy Gruzin będzie pod wrażeniem, jeśli nie stracisz ani kropli bulionu...

Komentarze

Połącz z mediami socjalnymi
Skomentuj wpisując swój adres email This e-mail address is not valid
Imię *

lokalizacja

Wiadomość *
Weź ze sobą swój przewodnik Download a pdf Browse our collection of guides
Top
City Essentials

Download our new City Essentials app

download 4.5