Batumi (Polski)

Regiony oderwane

more than a year ago
Upadek Związku Radzieckiego ponownie zapalił wieloletnie spory etniczne na obszarze Kaukazu Południowego. W Gruzji kilka ostrych konfliktów między 1992 i 2008 doprowadziło do utraty kontroli Tbilisi nad regionami Abchazji i Osetii Południowej, które lokalne władze ogłosiły jako „niezależne republiki”. Około 300 000 wysiedlono z domów i przeniesiono do innych części Gruzji, gdzie ich dziesiątki tysięcy wciąż mieszkają w tymczasowych osiedlach. Abchazja i Osetia Południowa są uznawane z niepodległe przez rządy Rosji, Wenezueli, Nikaragui oraz kilku państw wysp Pacyfiku, reszta społeczności międzynarodowej uznaje je jako integralną część Gruzji.

Większość zachodnich rządów w tej chwili zdecydowanie odradzana podróż do obydwu regionów. Należy pamiętać, że pomoc konsularna nie możne być normalnie świadczona na terytorium Abchazji i Osetii Południowej przez urzędników państw, które nie uznają „republik”. W związku z tym przypadki nagłe (np. strata paszportu, wypadek) będą musiały być załatwiane przez podróżnego, bez pomocy, a także mogą powodować poważne konsekwencje. Nowy gruziński rząd powołany w październiku 2012 r. zobowiązał się do normalizacji stosunków z separatystycznymi regionami, jednakże działania te do czerwca 2013 r. nie przyniosły żadnych zmian.

Abchazja
Umiejscowiona na wybrzeżu Morza Czarnego, między Rosją a Gruzją, Abchazja była jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w ZSRR. Wspaniałe krajobrazy i cuda przyrody (subtropikalne plaże, jeziora alpejskie i wąwozy, najgłębsza jaskinia świata), zabytki (Monastyr Athos, miasta Suchumi i Gagra i inne starożytne miejsca kultu) sprawiły, iż kraina ta przyciąga turystów.
Wszyscy podróżni powinni zalogować się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abchazji (http://mfaapsny.org/en/council/visa.php), aby sprawdzić najnowsze wymogi imigracyjne. Większość obcokrajowców musi wypełnić formularz wniosku wizowego (do pobrania na stronie) i przesyłać go na podany adres e-mail. Zazwyczaj, bezpłatne zezwolenie na wjazd zostanie wydane w ciągu pięciu dni roboczych i wysłane z powrotem do wnioskodawcy. Otrzymany dokument należy wydrukować.
Wjazd do Abchazji od strony Gruzji możliwy jest tylko przez punkt kontrolny”Enguri” zlokalizowany 10 km na północny-zachód od Zugdidi, który od 2013 roku prowadzony przez wojska rosyjskie. Aby wjechać na teren Abchazji, należy okazać wydrukowane zezwolenie na wjazd, oraz paszport. W ciągu trzech dni od przyjazdu do Abchazji, podróżny jest zobowiązany do wizyty w oddziale Suchumi Sbierbanku Abchazji (nie mylić z Sbierbank Rosji), w celu uiszczenia opłaty wizowej w wysokości 20 dolarów, następnie należy stawić się z potwierdzeniem wpłaty w Urzędzie Konsularnm Suchumi, aby tam odebrać wizę. Wiza zostanie przekazana podróżnemu w formie jako luźnej kartki, która jest odbierana w momencie przekraczania punktu kontrolnego, służąc jako zezwolenie na wyjazd. Z Rosji do Abchazji można wjechać przez punktu kontrolny “Psou”. Wracając z powrotem do Rosji należy okazać rosyjską wizę wielokrotnego wjazdu. Uwaga: wjazd do Abchazji przez punkt “Psou” jest od 2013 r. uważany za przestępstwo na mocy prawa gruzińskiego dlatego wjazd do Abchazji z Rosji może doprowadzić do nałożenia na podróżnego zakazu wjazdu na teren Gruzji lub ścigana przez władze gruzińskie, jako, że pogranicznicy rosyjscy stawiają w paszporcie pieczątke z napisem “Psou”.
W porównaniu do samej Gruzji, Abchazja jest znacznie przyjazne dla turystów. Poziom bezpieczeństwa jest niski, a zwłaszcza w Suchumi każdy powinien powstrzymać się od zwiedzania po zmroku. Obowiązującą walutą jest rubel rosyjski. Należy spodziewać się, iż bankomaty nie wsółpracują z zagranicznymi kartami, a roaming nie działa. Przynajmniej podstawoawa znajomość języka rosyjskiego jest koniecznością. W ogóle, podróż do Abchazji nie jest wskazana, zwłaszcza dla podróżnych bez wcześniejszego doświadczenia z podróży na Ukrainie i w Rosji. Sytuacja jest zmienna i należy uzyskać gruntowną aktualizację bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży do Abchazji.

Osetia Południowa
Usytuowana między Rosją a Gruzją, Osetia Południowa jest aktualnie niedostępna dla zagranicznych gości wjeżdżających z obu krajów. Przekraczanie granicy administracyjnej regionu od strony Gruzji może spowodować zatrzymanie danej osobylub bezpośrednie niebezpieczeństwo od strony lokalnych grup wojskowych. Podróżni powinni zachować ostrożność, aby nie wchodzić przypadkowo na teren Osetii Południowej, podczas trekkingu w regionach: Imeretia i Racha-Lechkhumi lub Mccheta-Mtianeti (na zachód od

Komentarze

Połącz z mediami socjalnymi
google sign in button
Skomentuj wpisując swój adres email This e-mail address is not valid
Imię *

lokalizacja

Wiadomość *
This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. Find out more here. AGREE
Top